Okolica
Sianożęty k/Ustronia Morskiego

Wieś letniskowa nad morzem, sąsiadująca bezpośrednio z Ustroniem Morskim. Dawna nazwa niemiecka używana do 1945 roku to ZIGENBERG co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Kozią Górę. Kiedyś niewielka wioska rybacka obecnie miejscowość letniskowa chętnie odwiedzana przez wczasowiczów i turystów. Miła i ciepła atmosfera tej wioski , czynią z Sianożęt wymarzone miejsce na urlop, wczasy i czynny wypoczynek.

Wielkimi atutami Sianożęt są :

  • szeroka, piaszczysta i słoneczna plaża, dochodząca miejscami do 40 m,
    stwarzająca wspaniałe warunki do plażowania,
  • czysta woda gwarantująca znakomite warunki do kąpieli morskich,
  • duża ilość zieleni zwłaszcza żywicznych lasów sosnowo-brzozowych,
  • mikroklimat pozbawiony wpływu przemysłu,
  • oraz to co najbardziej sobie cenią wczasowicze – spokój i cisza.

Miejscowość charakteryzuje się łagodnym klimatem z dużą ilością leczniczego jodu. Klimat miejscowości Sianożęty klasyfikowany jest jako klimat morski o umiarkowanym natężeniu bodźców klimatycznych. Specyficzną cechą bioklimatu tego rejonu jest występujący w powietrzu jod, który wykazuje lecznicze właściwości szczególnie w terapii schorzeń dróg oddechowych, tarczycy oraz układu krążenia. Zawartość jodu w powietrzu waha się w granicach 0,75 – 2,53 mikrograma/mm3 i jest najwyższa w warunkach klimatu morskiego na kontynencie europejskim.

Sianożęty to urocze nadmorskie kąpielisko położone w środkowej części wybrzeża Morza Bałtyckiego, w odległości 10 km na wschód od Kołobrzegu i 1,5 km na zachód od Ustronia Morskiego.

Lotnisko

 Lotnisko w Bagiczu – od początku istnienia wojskowy obiekt strategiczny, zamknięty dla osób postronnych. Obecnie postmilitarne miasteczko, gdzie splata się niemiecka, sowiecka i polska historia . Niszczejący zabytek dawnej myśli technicznej – pełen zagadek.

p1000466

Przed drugą wojną światową w Bagiczu wybudowano lotnisko dla Luftwaffe, we wrześniu 1939 roku startowały z niego samoloty do nalotów na Polskę. Po zajęciu lotniska Armia Czerwona utworzyła tu swoją bazę, rozbudowując lotnisko. Przez długi czas stacjonowały tu myśliwsko-bombowe Migi-23. Po wypadku jaki wydarzył się w połowie lat 80 – 871. Pułk Myśliwsko – Szturmowy został karnie przeniesiony na lotnisko w Brzegu….

źródło:
www.bagicz.eu/
Ogrody

Tematyczne ogrody Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Corocznie przybywają nowe ogrody, są też tworzone nowe kompozycje. Powierzchnia ogrodów to ponad 4 ha. Istotą tych ogrodów jest pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach (stąd brak tabliczek z nazwami). Zwiedzanie ogrodów Hortulus, poza oczywistym kontaktem z przyrodą, dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej. Dlatego, też ogrody są podzielone tematycznie. Są wśród nich klasyczne, jak: japoński, francuski, śródziemnomorski, oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny.

źródło:
www.hortulus.com.pl/

Szlaki turystyczne w gminie Ustronie Morskie

Gdy wytrawny turysta znajdzie się w Ustroniu Morskim, łatwo odszuka znaki szlaku turystycznego. Zobacz mapę szlaków turystycznych gminy.

Międzynarodowy Szlak Pieszy – E-9, oznakowany kolorem czerwonym.

Fragment europejskiego szlaku znad Atlantyku (z Brest we Francji) do Braniewa w Polsce. Turyści piesi z Ustronia Morskiego wędrują w dwóch kierunkach:

  • do Gąsek: 8 km
    Celem pierwszej wędrówki jest latarnia morska w Gąskach z 1878r. – 41 m. Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujących zjawisko anomalii magnetycznej. Morze w okolicy Gąsek zyskało miano „Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego”. Atrakcją dla wędkarzy jest Rzeka Czerwona, w której łowić można ryby łososiowate. Tu również można obserwować w okresie od początku września do końca listopada wędrówkę troci, wpływających do rzeki na tarło.
  • do Kołobrzegu: 11km
    Druga trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Szlak przecina teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno – widokowe samolotem i motolotnią, oraz – dla odważnych – skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo – rekreacyjnych, m.in. Motolotniowe Mistrzostwa o Puchar Bałtyku.

Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie

Oznakowany kolorem zielonym o długości 23 km. Przecina Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo, by z powrotem trafić do Ustronia Morskiego.

W Rusowie /10 km/ znajduje się kościółek p.w.M.B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu – liczy ponad 600 lat!

Niedaleko kościoła, w parku podworskim można odnaleźć pomniki przyrody: lipy, jesiony, dęby i platan klonolistny „Antoni”;, należący do najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się też częściowa budowla, przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą, oraz pozostałości architektury pałacowej – zarys historii pałacyku Damitzów, a później Schröderów. W parku znajdziemy miejsca przeznaczone na odpoczynek. Dalej szlak przemierza polną drogą przez pola i łąki, mijając samotne gospodarstwa wiejskie.

Błękitny szlak pieszy do najstarszych dębów w Polsce

Oznakowany kolorem błękitnym o długości 31 km.

Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego.
Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce „Bolesław”;, którego wiek ustalono na podstawie badań dendrologicznych w 2000 r. na 800 lat. 2 km dalej wzrasta jego młodszy współtowarzysz „Warcisław”; – 640 lat. Podobno stare drzewa szumią stare historie…
Może właśnie Wy usłyszycie pieśń sprzed wieków…?
Przystań rybacka

tu można kupić świeżą rybę prosto od rybaka.Obok na wysokiej wydmie wznosi się bukowy lasek. Jest to rzadko spotykane w Polsce skupisko kilkudziesięciu buków o charakterystycznej popielato-szarej korze.

Skansen Chleba

źródło: http://www.piekarnia-bravo.pl/skansen-chleba.html

Stylizowany XIX w. obiekt (pruski mur, strzecha kryta trzciną). Skansen chleba to przede wszystkim miejsce, gdzie można spróbować prawdziwego chleba, wypiekanego wg staropolskich receptur: sarmacki, maślankowy i seniora, pieczone często na liściach kapusty lub rabarbaru. To także miejsce, gdzie można się wyciszyć przy muzyce relaksacyjnej. Sercem skansenu jest opalany drewnem 120- letni piec. W skansenie znajduje się wiele przedmiotów obrazujących historię piekarstwa, m.in. stare żarna, na których można zemleć garstkę zboża, ręczne krajalnice do chleba. Przy dużych drewnianych ławach można usiąść i zamówić pajdę chleba ze „smalczykiem Babci Isi”, potrawy z pieca chlebowego. Specjalnością skansenu jest żur podawany w chlebkach, ponadto kwas chlebowy, piwo niefiltrowane, wytrawne wino i inne napoje ciepłe i zimne. Zakupić tu można miód z mniszka lekarskiego, kozie mleko oraz wiejskie wędliny i kiełbasy.

Oferowane atrakcje:
  1. Zwiedzanie skansenu chleba
  2. Uczestniczenie w procesie wypieku chleba według staropolskich receptur: sarmacki, seniora i maślankowy
  3. Prelekcje na temat historii chleba
  4. Pieczenie w piecu chlebowym prosiaka czy jagnięcia itp.
  5. Wyrób masła wg staropolskich metod
  6. Przyjęcia okolicznościowe
  7. Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna przy Skansenie Chleba
  8. Muzeum starych maszyn rolniczych i piekarniczych
Połowy wędkarskie
źródło: www.arkcharter.pl
Bornholm
Pełna niezwykłych atrakcji, niewielka duńska wyspa leży zaledwie 55 mil morskich od Kołobrzegu. Bornholm to raj dla turystów, którzy odkryli jej uroki już przed 150 laty. To idealne miejsce dla rodzinnego wypoczynku. Nie brak tu miejsc do zabaw, a przy okazji też edukacji dzieci. Wędkarze nie będą tu narzekać na brak ryb. Można się tu wspinać po skałach lub grać w golfa. Bornholm to raj dla rowerzystów i piechurów, to wyspa rybaków, artystów i słońca, piaszczystych plaż i uroczych skał. Legenda głosi, że gdy Bóg skończył tworzyć Skandynawię to resztę pozostałych Mu w ręku najpiękniejszych rzeczy, użytych w Skandynawii, zostawił na Bornholmie. Turyści mają więc w pigułce to, co najatrakcyjniejsze na całym półwyspie Skandynawskim.

Wyspa jest doskonale przygotowana na przyjęcie turystów. Nie brak doskonałych hoteli, domków letniskowych i kampingów, ścieżek rowerowych i pieszych, dobrych połączeń komunikacyjnych wewnętrznych jak i do Szwecji, Danii, Niemiec i Polski. Bornholm słynie też z dobrej kuchni, a szczególnie śledzi wędzonych według starych, domowych receptur.

Pozostałe atrakcje

Wszystkich naszych turystów serdecznie zachęcamy do aktywnego spędzania wolego czasu. Być może zamieszczona lista form wypoczynku ułatwi państwu wybór tej właściwej.

  • BASTION wojskowy, czyli „czterej pancerni i pies” – przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie. Czołg T-55, transportery opancerzone, samochody pancerne itp.
    Adres: ul. Koszalińska 98 /poligon przy wjeździe do Kołobrzegu/
  • PAINTBALL – strzelanie na niby z pistoletów na farbę. Ponadto grochówka z wojskowym wkładem i kiełbasa na wojskowo – 5zł. Pamiątkowe zdjęcia, pamiątki militarne.
  • FORT ADVENTURE – militarna przygoda dla małych i dużych. Tor przeszkód, samochód terenowy, strzelnica, paintball, zjazdy na linach, przeprawa desantowa, wspinaczka na skrzynkach, most linowy, poszukiwanie skarbu za pomocą wykrywacza metalu, różne gry i zabawy zespołowe, wystawa sprzętu wojskowego. Możliwość zorganizowania ogniska, grilla, imprezy okolicznościowej itp.
    Adres: ul. Bałtycka 1, Kołobrzeg.
    To twoja chwila prawdy.
  • DZIKI ZACHÓD – przejażdżki konne i na wielbłądzie, rodeo, wigwamy, ogniska i jajecznica ze strusiego jaja. Konkursy dla każdego. Zieleniewo (za Kołobrzegiem)